PŘEDNÁŠKY
V případě zájmu si u mě můžete objednat jednu z následujících přednášek. Jednotlivé přednášky jsou časově i obsahově modifikovány jak pro širokou veřejnost, tak pro účely školní výuky.
Středoafrická republika – Po stopách goril nížinných
Neustále probíhající občanské války, boje o moc a nerostné bohatsví, etnické a religiózní čistky. To vše dělá ze Středoafrické republiky jednu z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí světa. Země se vedle bezpečnostních problémů potýká s mnoha dalšími problémy – rozpadem státní správy a právního systému, humanitární a ekonomickou krizí, stovkami tisíc uprchlíků, zanedbanou infrastrukturou, velkou korupcí, negramotnou pracovní silou, které její ekonomický rozvoj dále brzdí.
To vše zní jako „ideální“ pozvánka na návštěvu této tropické země. Nicméně pokud se člověk bezpečně dostane mimo obydlené oblasti, naskytne se mu pohled na neuvěřitelné krásy přírody. V průběhu přednášky zavítáte do Zeleného srdce Afriky – chráněné oblasti Dzanga-Sangha, kam se zoolog a fotograf Vít Lukáš vydal společně s týmem českých vědců, kteří zde zkoumají parazity u lidoopů.
V průběhu přednášky se seznámíte s aktivitami WWF, která vede velmi úspěšný program habituace primátů, ale také se neustále pohybuje na hraně života a smrti kvůli boji s pytláky. Postupně nahlédnete do života neuvěřitelných pygmejů, kteří jsou specialisty na stopování goril. Mimo jiné se dozvíte i to, proč si mačetami osekávají zuby do žraločích tvarů. Hlavním tématem budou samozřejmě gorily nížinné a jejich ochrana. Zároveň se ale od Víta Lukáše dozvíte něco o pralesním ekosystému jako takovém a navštívíte mýtinu, kde se shromažďuje největší množství pralesních slonů v Africe. Také zjistíte, jaké to je, když se člověk sprchuje pod vodopádem, zatímco kolem něj létají desítky netopýrů nebo co se vám honí hlavou, když utíkáte před slony.
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Ochranářská fotografie
Lidé se celkem často ptají, zda je možné pomoci ochraně přírody tvorbou fotografií či videa. Odpověď zní ano. Ochranářská fotografie je specializovaná disciplína, jejímž cílem je zachytit snímky, které upozorňují na problémy životního prostředí, vytvářejí povědomí a motivují lidi k akci.
Vít Lukáš je vystudovaný zoolog, který se již 25 let zabývá ochranou přírody a její dokumentací. Posledních 6 let se čím dál více věnuje právě ochranářské fotografii. Spolupracuje s několika českými a zahraničními projekty, většinou neziskovými organizacemi, pro které se snaží pořídit co nejkvalitnější foto/video materiál, který jim poté poslouží k propagaci problematiky, kterou se zabývají. I díky tomu jsou jeho fotografie prezentovány nejen v České republice, ale také v Indonésii, Kostarice, Chile, Středoafrické republice, Kanadě či na Filipínách.
Nahlédněte do světa ochrany přírody z trochu jiného úhlu pohledu. Kromě příběhů českých i zahraničních ochránců přírody vás čekají i pestré fotografie a videa nejen našich ohrožených zvířat, jako jsou sovy, vlci, hadi, netopýři, žáby, mloci či motýli, ale také exotické gorily, kahau nosatí, mořské želvy, jedovaté žáby, papoušci atd.
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Kostarika – ráj pro všechny milovníky přírody
Kostarika je bezesporu jednou z nekrásnějších a nejbezpečnějších zemí (nejen) Latinské Ameriky. Během jednoho dne se člověk může dostat od severu na jih či od Tichého oceánu ke Karibskému moři. Byť malá, tak je to země velmi pestrá, co se přírodního bohatsví týká. Na své si zde přijdou milovníci krásných pláží a čistého moře, ale i milovníci nížinných či horských mlžných lesů. I právě proto si tuto krásnou zemi velmi oblíbil zoolog a fotograf Vít Lukáš, který se tam od roku 2000 pravidelně vrací.
Nenechte si ujít přednášku o zemi, která má postavenou ochranu přírody na ekoturismu, a navštivte spolu s Vítem Lukášem neuvěřitelně pestrý svět opic, papoušků, jedovatých hadů, leguánů, lenochodů, krásně barevných žabek, obrovského množství motýlů a dalších bezobratlých živočichů. Kromě krásných živočichů také navštívíte tradiční slavnost v maskách indiánů z kmene Boruca
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Madagaskar – „Nepovedený Madagaskar aneb z nejlevnější expedice nejdražší zájezd“
Madagaskar patří k jedinečným místům naší planety. Od Afriky se oddělil před 160 milióny lety a zachoval si úžasnou a velmi pestrou krajinu a přírodu. Vyhlášený je zejména populárnímu lemury, ale i chameleony, žábami, baobaby a dalšími unikáty z řad rostlin a živočichů. Stejně tak pestré je tamní obyvatelstvo, koření a blankytně modré moře. V dnešní době jsou však všechny přírodní památky na Madagaskaru velmi ohroženy – zejména kácením a vypalováním pralesů, nevhodným zemědělstvím, vysazováním blahovičníků a pytlačením. Biodiverzita Madagaskaru bezesporu patří mezi ty nejohroženější na světě.
V roce 2022 se zoolog a fotograf Vít Lukáš spolu se svým kolegou Michalem Krausem vydal na absolutně neplánovanou cestu na Madagaskarský ostrov Nosy Be. Ze dne na den odletěli na super levný last minute zájezd s tím, že budou ubytováni necelou hodinu jízdy od primárního pralesa. Jejich hlavním cílem bylo fotit chameleony, gekony, žáby a lemury. Proč se nakonec do pralesa vůbec nedostali? Podařilo se jim vůbec něco vyfotit? Nejen to se dozvíte na velmi netradiční a přesto pestré přednášce Vítka Lukáše.
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Kolumbie
Kolumbie je druhou nejbohatší zemí světa, co se druhové rozmanitosti rostlin a živočichů týká. Éra drogového krále Pabla Escobara je dávno pryč, takže je nyní tento stát pro turisty mnohem bezpečnější, než býval. Těšit se můžete na výpravu do Biosférické rezervace Sierra Nevada de Santa Marta. Jde o pohoří ležící v severovýchodní Kolumbii, které je vzdálené jen několik kilometrů od pobřeží Karibského moře. Kromě nádherných pláží a vstřícných místních lidí zde najdete typický tropický prales s věčně zasněženými vrcholky téměř 6000 metrů vysokých hor. Jim kontrastuje poušť La Guajira. Spatříte i menší zázrak – co se stane, když v ní po dlouhých šesti letech zaprší. Životodárná voda láká velké množství vodních druhů ptáků a hmyzu, ale probudí také obojživelníky, kteří se před suchem schovávají.
Poznáte rovněž několik druhů papoušků, neuvěřitelně krásné druhy několikamilimetrových pavouků, ale i kajmany, ještěrky, jedovaté hady a žáby. Chybět nebudou ani vřešťani, nejhlasitější primáti světa. Kromě toho zavítáte na návštěvu ke dvěma nejvýznamnějším indiánským kmenům této oblasti – pralesním Arhuacos a pouštním Wayú.
Nechte si vyprávět nejen o přírodních krásách této oblasti, ale i o perných chvílích, kdy šlo členům expedice v čele s Vítem Lukášem téměř o život, když je obstoupili a v noci naháněli velmi nepříjemní a nebezpeční pouštní indiáni…
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Kamerun
Kamerun je pestrou zemí rovníkové Afriky, a to nejen co se fauny a flory týká, ale také z hlediska etnického – žije zde více než 200 národnostních skupin. V odlišných koutech země je tak k vidění různorodá kultura i architektura.
Vydáte se s námi po stopách ochránců zvířat, pytláků a pochopíte problematiku tzv. bushmeatu – lovu divoce žijících zvířat za účelem prodeje masa na přípravu místních pokrmů. Mimo jiné nahlédnete do života strážců národních parků, kteří jsou den co den ohroženi na životě, protože při setkání s pytláky se ihned tahají zbraně na obou stranách. Navštívíte i dvě záchranná centra pro gorily, šimpanze a další primáty. Seznámíte se také s luskouny, jedinými šupinatými savci na světě, kteří jsou aktuálně nejvíce ilegálně obchodovaným druhem, a to zejména kvůli čínské medicíně.
Při toulkách po Biosferické rezervaci Dja se podíváte do vesnice pygmejů, původních obyvatel Kamerunu, kteří se specializují na lov a sběr plodů. Pygmejové jsou těmi nejlepšími znalci pralesa, a jakožto dokonalí stopaři jsou využíváni jak strážci parků, tak také pytláky. Místní obyvatelé moc nemají v lásce Evropany, a ještě méně focení. Vít Lukáš vám proto přiblíží i několik nepříjemných momentů, kdy byl kvůli fotografování naháněn po ulici, a dokonce na několik hodin skončil v místním vězení…
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Chile
Chile je úchvatná země od jihu až po sever, která nabízí setkání s nespočtem nádherných živočichů a rostlin. Od těch sotva pouhým okem viditelných, ke kterým patří bezobratlí a žáby, až po tučňáky, lachtany, velryby, pestrobarevné papoušky, plameňáky či andské vikuně. Na cestě dlouhé 2300 km uvidíte pobřeží Tichého oceánu, vždyzelený les na ostrově Chiloé, araukáriové lesy i věhlasné nejsušší místo světa – poušť Atacamu.
Kromě pestrobarevné fauny uslyšíte i svědectví o osmém největším zemětřesení v historii lidstva, které tuto zemi v minulosti zasáhlo. Jeho ničivá síla zachycená na snímcích bude kontrastovat s pestrou místní kulturou či gastronomií. Vyprávění vám rovněž přiblíží mentalitu Chilanů a jejich názorovou odlišnost na éru diktátora Pinocheta.
Pochopíte, proč Chile zoologovi Vítu Lukášovi natolik učarovalo. Před pětadvaceti lety tam odjel na půl roku zkoumat endemické psy Darwinovi. Tato krásná země, odizolovaná od zbytku Jižní Ameriky pohořím And, ho však okouzlila natolik, že v ní nakonec zůstal dlouhých deset let, během kterých se zabýval výzkumem místní fauny a její ochranou. I proto poznáte Chile pohledem místního domorodce spíše než obyčejného turisty.
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Indonésie – Po stopách palmovému oleji a mořských želv
Tropické podnebí a více než 17 500 ostrovů. Indonésie se může pyšnit nejrozlehlejšími tropickými pralesy v Asii, v nichž se skrývá jedna z nejbohatších biodiverzit na světě. Mangrovy, což jsou jediné stromy schopné růst v částečně slané vodě, vytvářejí jedinečný ekosystém. Domov v nich nacházejí nejrůznější živočichové a mnohdy velmi vzácní. Mezi ně patří například kahau nosatý, kterého nikde jinde na světě nenajdete. Jde o jednoho z nejkrásnějších a nejbizarnějších primátů světa. Kromě něj se zde můžete setkat také s orangutany, lezci, varany, makaky a mnohými dalšími vzácnými zvířaty.
V rámci přednášky zavítáte rovněž na neobydlené ostrovy Mataha a Bilang Bilangan, kde spatříte nádherné karety obrovské. Samice těchto želv sem připlouvají klást vejce. Po čase se z nich líhnou malé želvičky a vy budete svědkem jejich prvního a také největšího životního boje, aby se dostaly do moře. Karety neohrožují jen varani, draví ptáci či žraloci, pro než jsou vítanou potravou, ale zejména člověk.
Zoolog a fotograf Vít Lukáš vás proto seznámí s českými odborníky, kteří se zabývají ochranou želv a kahau nosatých. Jelikož tito primáti i samotné mangrovové porosty v posledních letech mizí kvůli velké přelidněnosti asijského kontinentu, a zejména kvůli čím dál větší poptávce po průmyslových výrobcích a palmovému oleji, je bohužel Indonésie také zemí, kde jsou pralesy nejrychleji devastovány. To však není ani zdaleka vše, uvidíte rovněž záběry ropné havárie v Balikpapanském zálivu pořízené z dronu. Vypravte se tedy za krásami těchto asijských ostrovů, dokud je ještě čas…
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
Filipíny – ráj bezobratlých na ostrově Mindanao
Mindanao je druhým největším ostrovem Filipín. Má členité pobřeží s velkým množstvím poloostrovů a zálivů. Na východě je lemován horským hřebenem, ve vnitrozemí se nalézají dvě izolované sopky. Naleznete zde krásnou krajinu se zelenými údolími a neporušenými lesy. Krásu ostrova podtrhuje okolní blankytně modré moře s korálovými útesy. Žije zde i několik kmenů původních obyvatel. Ostrov je ale také známý násilnostmi islámských separatistů. Ve snaze ochránit turisty před jejich útoky byl přístup na ostrov dlouho zakázán. Dnes už je ale téměř na celém ostrově klid.
Pralesy ostrova Mindanao skrývají, mimo jiné, neuvěřitelnou diverzitu bezobratlých živočichů. Zoolog a fotograf Vít Lukáš se v roce 2022 společně s kolegy z Národního muzea vypravil na entomologickou expedici, pořádanou ve spolupráci s vědci z Centrální Univerzity v Mindanau. Jejím cílem bylo prozkoumat nové lokality, vhodné k dlouhodobějšímu výzkumu. V rámci přednášky tak budete mít možnost nahlédnout do práce zoologů, v nížinných i horských pralesích, jak primárních, tak sekundárních. Mimo jiné navštívíte krystalicky čisté jezero Holon, které leží 1280 m nad mořem.
Kromě nádherně zbarvené přírody a největších nočních motýlů světa uvidíte i velmi zajímavé a vzácné brouky, jako jsou obrovští nosorožíci. A chybět nebude ani krásný nový druh mandelinky, který bude kolegy z Národního muzea teprve popsán. Na závěr nahlédnete i do života filipínců a chybět nebude ani typické jídlo.
Délka přednášky: 60 minut / 90 minut
VÝSTAVY
Aktuálně prezentuji autorskou výstavu „Ochranářská fotografie“. K dispozici je 30 velkoformátových makrofotografií na plátně (velikosti 60x40cm – 100x45cm), které jsou průřezem mé tvorby na poli ochranářské fotografie. Naleznete zde makrofotografie, ale také portréty goril, slonů, mořských želv či ohrožených obojživelníků. Výstava je prodejní a výtěžek půjde na tvorbu vzdělávacích projektů České koalice pro ochranu biodiverzity.