Přednášky a výstavy

PŘEDNÁŠKY

V případě zájmu si u mě můžete objednat následující přednášky:

Kolumbie 

Kolumbie je druhou nejbohatší zemí světa, co se druhové rozmanitosti rostlin a živočichů týká. Éra drogového krále Pabla Escobara je dávno pryč, takže je nyní tento stát pro turisty mnohem bezpečnější, než býval. Těšit se můžete na výpravu do Biosférické rezervace Sierra Nevada de Santa Marta. Jde o pohoří ležící v severovýchodní Kolumbii, které je vzdálené jen několik kilometrů od pobřeží Karibského moře. Kromě nádherných pláží a vstřícných místních lidí zde najdete typický tropický prales s věčně zasněženými vrcholky téměř 6000 metrů vysokých hor. Jim kontrastuje poušť La Guajira. Spatříte i zázrak. Co se stane, když v ní po dlouhých šesti letech zaprší. Životodárná voda láká velké množství vodních druhů ptáků a hmyzu, ale probudí také obojživelníky, kteří se před suchem schovávají.

Poznáte rovněž několik druhů papoušků, neuvěřitelně krásné druhy několikamilimetrových pavouků, ale i kajmany, ještěrky, jedovaté hady a žáby. Chybět nebudou ani vřešťani, nejhlasitější primáti světa. Kromě toho zavítáte na návštěvu ke dvěma nejvýznamnějším indiánským kmenům této oblasti – pralesním Arhuacos a pouštním Wayú.

Nechte si vyprávět nejen o přírodních krásách této oblasti, ale i o perných chvílích, kdy šlo členům expedice v čele s Vítem Lukášem téměř o život, když je obestoupili velmi nepříjemní a nebezpeční pouštní indiáni…

Délka přednášky: 60 minut / 90 minut

Kamerun

Kamerun je pestrou zemí rovníkové Afriky, a to nejen co se fauny a flory týká, ale také z hlediska etnického – žije zde více než 200 národnostních skupin. V odlišných koutech země je tak k vidění různorodá kultura i architektura.

Vydáte se s námi po stopách ochranářů zvířat, pytláků a pochopíte problematiku tzv. bushmeatu – lovu divoce žijících zvířat za účelem prodeje masa na přípravu místních pokrmů. Mimo jiné nahlédnete do života strážců národních parků, kteří jsou den co den ohroženi na životě, protože při setkání s pytláky se ihned tahají zbraně na obou stranách. Navštívíte i dvě záchranná centra pro gorily, šimpanze a další primáty. Seznámíte se také s luskouny, jedinými šupinatými savci na světě, kteří jsou aktuálně nejvíce ilegálně obchodovaným druhem, a to zejména kvůli čínské medicíně.

Při toulkách po Biosferické rezervaci Dja se podíváte do vesnice pygmejů, původních obyvatel Kamerunu, kteří se specializují na lov a sběr plodů. Pygmejové jsou těmi nejlepšími znalci pralesa, a jakožto dokonalí stopaři jsou využíváni jak strážci parků, tak také pytláky. Místní obyvatelé moc nemají v lásce Evropany, a ještě méně focení. Vít Lukáš pro tyhle záběry nasadil krk a přiblíží několik nepříjemných momentů, kdy byl kvůli fotografování naháněn po ulici, a dokonce na několik hodin skončil v místním vězení… 

Délka přednášky: 60 minut / 90 minut

 

Chile

Chile je úchvatná země od jihu až po sever, která nabízí setkání s nespočtem nádherných živočichů. Od těch sotva pouhým okem viditelných, ke kterým patří bezobratlí a žáby, až po tučňáky, lachtany, velryby, pestrobarevné papoušky, plameňáky či andské vikuně. Na cestě dlouhé 2300 km uvidíte pobřeží Tichého oceánu, vždyzelený les na ostrově Chiloé, araukáriové lesy i věhlasné nejsušší místo světa – poušť Atacamu.

Kromě pestrobarevné fauny uslyšíte i svědectví o osmém největším zemětřesení v historii lidstva, které tuto zemi v minulosti zasáhlo. Jeho ničivá síla zachycená na snímcích bude kontrastovat s pestrou místní kulturou či gastronomií. Vyprávění vám rovněž přiblíží mentalitu Chilanů a jejich názorovou odlišnost na éru diktátora Pinocheta.

Pochopíte, proč Chile zoologovi Vítu Lukášovi natolik učarovalo. Před sedmnácti lety tam odjel na půl roku zkoumat Darwinovy lišky. Tato krásná země, odizolovaná od zbytku Jižní Ameriky pohořím And, ho však okouzlila natolik, že v ní nakonec zůstal dlouhých deset let, během kterých se zabýval výzkumem místní fauny a její ochranou. I proto poznáte Chile pohledem místního domorodce spíše než obyčejného turisty.

Délka přednášky: 60 minut / 90 minut

Indonésie – Po stopách palmovému oleji a mořských želv

Tropické podnebí a více než 17 500 ostrovů. Indonésie se může pyšnit nejrozlehlejšími tropickými pralesy v Asii, v nichž se skrývá jedna z nejbohatších biodiverzit na světě. Mangrovy, což jsou jediné stromy schopné růst v částečně slané vodě, vytvářejí jedinečný ekosystém. Domov v nich nacházejí nejrůznější živočichové a mnohdy velmi vzácní. Mezi ně patří například kahau nosatý, kterého nikde jinde na světě nenajdete. Jde o jednoho z nejkrásnějších a nejbizarnějších primátů světa. Kromě něj se setkáte také s orangutany, lezci, varany, makaky a mnohými dalšími vzácnými  zvířaty.

Zavítáte rovněž na neobydlené ostrovy Mataha a Bilang Bilangan, kde spatříte nádherné karety obrovské. Samice těchto želv sem připlouvají klást vejce. Po čase se z nich líhnou malé želvičky a vy budete svědkem jejich prvního a také největšího životního boje, aby se dostaly do moře. Karety neohrožují jen varani, draví ptáci či žraloci, pro než jsou vítanou potravou, ale zejména člověk.

Zoolog a fotograf Vít Lukáš vás proto seznámí s českými odborníky, kteří se zabývají ochranou želv a kahau nosatých. Jelikož tito primáti i samotné mangrovové porosty v posledních letech mizí. Kvůli velké přelidněnosti asijského kontinentu, a zejména kvůli čím dál větší poptávce po průmyslových výrobcích a palmovému oleji, je bohužel Indonésie také zemí, kde jsou pralesy nejrychleji devastovány. To však není ani zdaleka vše, uvidíte rovněž záběry ropné havárie v Balikpapanském zálivu pořízené z dronu. Vypravte se tedy za krásami těchto asijských ostrovů, dokud je ještě čas…

Délka přednášky: 60 minut / 90 minut

VÝSTAVY

Aktuálně prezentuji autorskou výstavu „Ochranářská fotografie“. K dispozici je 30 velkoformátových makrofotografií na plátně (velikosti 60x40cm – 100x45cm), které jsou průřezem mé tvorby na poli ochranářské fotografie. Naleznete zde makrofotografie, ale také portréty goril, slonů, mořských želv či ohrožených obojživelníků. Výstava je prodejní a výtěžek půjde na tvorbu vzdělávacích projektů České koalice pro ochranu biodiverzity.